Faculty

  

Meet the awesome faculty at Rigby Middle School. Click on the department headers for more information on the department and teachers.


 Office Staff

 
Thomas Coxson
Vice Principal
LaRell Greenhalgh
Vice Principal
Sherry Simmons
Principal
johnson-vickie-revised ????????????????????????????
Ellen Fillmore
Attendance Secretary
Vickie Johnson
Bookkeeper/Secretary
Kay Poulter
Principal’s Secretary
Veronica Rodriguez
Registrar


Student Support Staff

Kim Azbill
Counselor, Grade 7
Devvin Johnson
Counselor, Grade 8
Stephanie Christensen
Counselor, Grade 6
Leann Owens
Media Specialist Yearbook
Lisa Davie
PEP
Gifted/Talented
Hillman_Wanda21
Katrina Marley
Title 1 Teacher
John Avila
Special Education, Math
Alex Greenfield
Special Ed., English
Wanda Hillman
Special Education

Madilyn Myler
Special Ed
 Lana Anderson
Paraprofessional
Kathy Boelter
Paraprofessional
Michelle Bradshaw
Paraprofessional
 Angela Brown
Paraprofessional
 
Jennifer Campbell
Paraprofessional
Julie Cole
Paraprofessional
Kathleen Erikson
Paraprofessional
Deon Fisher
Paraprofessional
Elizabeth Hill
Paraprofessional
anne-munoz-2 Price, Vickie
Becky Jensen Detention  Gary Maples

Instructional Coach

 Lorina Morris
Paraprofessional
Anne Munoz ESL Coach  Vicki Price Paraprofessional
Raines, Lynn   Do, John
 Angelica Rabago
Paraprofessional
 Lynn Raines
Paraprofessional
Teri Smith

Community Service

  Denice Tea
Paraprofessional
 John Do
Custodian
Price, Lynn Allen, Valerie Baker, Vikie
 Janette Hansen
Custodian
 Lynn Price
Custodian
 Jim Wilson
Custodian
Valerie Allen
Child Nutrition

Vickie Baker
Child Nutrition
glow portrait female glow portrait female Jenifer Calvin glow portrait female Page, Connie
Shayla Bates
Child Nutrition
Natalie Buyers
Child Nutrition
Jennifer Calvin
Child Nutrition
Rae Hinkley
Child Nutrition
Connie Page
Child Nutrition
Shirley Sager glow portrait female  
Shirley Saeger

Child Nutrition

 Karla Soria
Child Nutrition
 Kelley Zagula
Child Nutrition
  Kelley Zagula
Child Nutrition


Social Studies Department

 

Orsini, Rob Barrett, Greg
Kayla Larson
8th Grade
 Robert Orsini
8th Grade
Jennifer Andrus
7th Grade
Greg Barrett
7th Grade
alder-2
Ryan Alder
6th Grade
Elmer Lilly
6th Grade
Marilynn Smith
6th Grade


Math Department

Richard Brown
8th Grade
Melissa Carpenter
8th Grade
David Crasper
6th, 7th and 8th Grade
Lindsey Matson
8th Grade
 Nichole Nordstrom
8th Grade
Spencer Chiu
7th Grade
Krista Gneiting
7th Grade
Jason Richardson
8th Grade
 Richard Sewell
7th Grade
 Dawn Thornton
7th Grade
Anderson, Jessica  
Jessica Anderson
6th Grade
Ryan Erikson
6th Grade
 Michael Hodges

6th Grade

Benjamin Perry
6th Grade
 Sara Winters
6th Grade


Science Department

     Lily, Ryan
 Janet Carter
8th Grade
Chase Crook
7th Grade


Kitty Forbush
6th Grade
Ryan Lilly
7th Grade
 
 Amberly Nelson
6th Grade
 Kaye Warner

8th Grade



English/Language Arts Department

  Wagoner, Whitney
Forrest Bateman

8th Grade

Collen Christensen
8th Grade
Kristen Lawson
8th Grade
Michael Rucker
8th Grade
Whitney Wagoner
6th & 8th Grade
 
Julianna Davenport
7th Grade
Shauna Parkes
7th Grade
Andrea Stoddard
7th Grade
 Audrey Taylor
7th Grade
 Sam Whitcomb
7th Grade
 
Elicia Calkins
6th Grade
Karen Cordon

6th Grade

Amy Cutler
6th Grade
  Elizabeth Hennefer
6th Grade
 Jill Mugleston
6th Grade


 Electives

Baxter, Marc   Jones, Kayla (2)
Marc Baxter
Orchestra
Tina Nelson
Technology
Sonya Fulcher
Drama
Kayla Dunn
Art
Nicholas Germer
Band
Lancaster, Kendall Alvin Mckenna - 8th Grade
Julie Gneiting
Technology
Kendell Lancaster
Industrial Tech
Christina Martin
Family and

Consumer Sciences
Alvin McKenna
P.E./Health
Jenna Rasmussen
Chorus/Guitar
Julie Theobald
Physical Education